Ventilation – udbedringsplan foreligger

Som man kan se nedenfor, er der en del problemer med vores ventilationsanlæg. Senest har Teknologisk Institut og Skanska været inde for at se på problemerne. Der foreligger nu en plan for, hvorledes problemerne kan løses.

Ganske overordnet kan løsningen resumeres således:

Der etableres selvstændige udsugninger til affaldsskakterne, rensemuligheder i systemet, sikkerhed for undertryk i affaldsskakterne samt enkelte andre tiltag.

Se flere detaljer i dette  mødereferat fra 5. juli 2007.

Dette indebærer, at Skanska skal have adgang til samtlige lejligheder i hver opgang på samme dag.Dette for at kunne genindstille anlægget til korrekt nveauer.Vi vil derfor arrangere indsamling af nøgler, når folk er tilbage fra ferie i august. Udbedringerne gennemføres primo september af Skanska.

Skanska forventer at disse tiltag er de nødvendige og tilstrækkelige for at sikre korrekt funktion og støjniveau.Vi regner med at bede Teknologisk Institut om at gennemføre kontrolmålinger, når udbedringerne er gennemførte i september.

Nærmere information om udviklingen i sagen kommer herpå hjemmesiden.